Zonguldak Sohbet Odaları

Admin     20-09-19     Sohbet Odaları     , , ,      19 Defa Okundu

Zonguldak Sohbet Odaları

Zonguldak Sohbet Odaları , mobil sohbet sitesi ve  kaliteli sohbet sitemizde bay bayan kullanıcılar ile tanışın. Her kesimden halka hitap eden nezih sohbet sitemizde sizler hemen yerinizi alın.

Batı Karadeniz bölümünde yer alan Zonguldak ilimiz; Güneyden Bolu,Çankırı, doğudan Bartın ve Kastamonu illeri, batıdan ise Karadeniz ile çevrilidir.

Zonguldak ilinin ilçeleri;

Alaplı, Çaycuma, Devrek, Ereğli ve Gökçebey’ dir.

Zengin tarihi bir geçmişi olan göz alabildiğince yeşili, bin yıllık mağaraları, doğal ve tarihi güzellikleriyle Zonguldak görülmeye değer bir ildir.

Zonguldak, toprağının altındaki kömürün henüz varlığının bilinmediği sıralarda bir köydü.

Sazlık ve bataklık bir arâzide bulunduğu için (Sazlık) mânâsına gelen “Zongalık” adıyla anılırdı.

Yirminci asır başında küçük bir kasabayken Cumhûriyet devrinde hızla gelişmiştir. Bu mütevâzi köy bilâhare modern kasaba ve büyük bir şehir hâline gelmiş ve (Zongalık) kelimesi de halk lisanında “Zonguldak” olarak yerleşmiştir.

Zonguldak’ ın Gezilecek Görülecek Yerleri;

Eğer Batı illerinde yaşıyorsanız şöyle güzel bir Karadeniz havası almak için gidilebilecek en güzel ve en yakın şehirlerden bir tanesi Zonguldak

Yeşile doymak isteyenler için de ideal.

Filyos Kalesi, Halil Paşa Konağı, Kozlu Ilıksu Kaplıcası, Gökgöl Mağarası, Fetih Çınarları, Çitdere Tabiat Koruma Alanı, Cehennemağzı Mağarası, Kızılcapınar Baraj Gölü, Filyos / Tieion Antik Kenti, Sofular Mağarası, Cumayanı Mağarası, Ereğli Kalesi, Çayır Köyü Su Mağarası…

Sofular Mağarası;

Tarih öncesi dönemlerde oluşmuş olan Sofular Mağarası’nın içerisinde görkemli bir oda yer alıyor. Buraya salon ismi veriliyor. Her ne kadar sarkıtlar biraz tahrip edilmiş olsa da mağara ihtişamını hala koruyor.

Gökgöl Mağarası;

Pek çok mağaranın şifalı olduğu bilinen bir gerçek. Aynı şekilde Zonguldak’ta bulunan Gökgöl Mağarası’nın da astım hastalarına iyi geldiği söyleniyor. Özellikle damla taşları, sarkıtları ve dikit sütunlarıyla mağara göz dolduruyor.

Zonguldak’ ın Yöresel Lezzetleri;

Uğmaç çorbası, Tirit, Malay, Pumpum çorbası, Kabuklu fasulye, Tenekede tavuk, Ereğli pidesi, Pırasalı mancar, Cizleme, Cevizli kömeç, Kabaklı börek, Beyaz baklava…

Sizlerde ailemizin bir parçası olmak istemezmisiniz tüm kullanıcılarımzı bekliyoruz.

SohbetBizimle Güzel 🙂


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?