Yozgat Sohbet Odaları

Admin     18-09-19     Sohbet Odaları     , ,      17 Defa Okundu

Yozgat Sohbet Odaları

Yozgat Sohbet Odalarımıza Yozgat’ lı sohbet sever dostlarımızı bekliyoruz. www.SohbetBizimle.com da aradığınız bütün yenilikler mevcuttur. Bay bayan kullanıcılarımız ile tanışıp sohbet etmeye ne dersiniz.
Bizler sizleri sohbet platformumuza bekliyoruz…

Yozgat, doğudan Sivas, kuzeyden Tokat ve Çorum, batıdan Kırıkkale, güneybatıdan Kırşehir, güneyden Nevşehir ve Kayseri ile çevrilidir.

Yozgat’ın İlçeleri;

Akdağmadeni, Aydıncık, Boğazlıyan, Çandır, Çayıralan, Çekerek, Kadışehri, Saraykent, Sarıkaya, Sorgun, Şefaatli, Yenifakılı ve Yerköy’dür.

Türkmenler “ot” a “yoz” derler. Çapanoğlu Aşireti Horasan’dan bu bölgeye geldiklerinde yemyeşil uzanıp giden bir otlakla karşılaşınca sürülerini bu otlağa bırakıp çadırlarını kurmuşlardır.

Zamanla çadırların yerini taş ve kerpiç binalar almış ve küçük bir kasaba meydana gelmiştir. Türkmenler
bu kasabaya “Yoz Kant” (Otlak Kenti) ismini vermişlerdir.

Zamanla bu kelime “Yozgat” olarak halk dilinde yerleşmiştir.

Yozgat tabii güzellikler ve tarihi eserler bakımından zengindir. Tarihte önemli ticari yollar üzerinde olan Yozgat’ ın birçok tarihi eseri zamanımıza ulaşmamıştır.

Yozgat’ ın Gezilecek Görülecek Yerleri;

Ulu Cami, Capanoğlu Süleyman Bey Camii, Cevahir Ali Efendi Camii, Başçavuşoğlu Camii, Çapanoğlu Camii, Ankova Harâbeleri, Boğazkale, Çeşka Kalesi, Akdağmadeni Ormanları, Saraykent Kaplıcaları, Behramşah Kalesi, Karslıoğlu Konağı, Yozgat Saat Kulesi, Karabıyık Köprüsü, Yozgat Müzesi, Kerkenes Harabeleri, Basilica Therma (Tarihi Tedavi Merkezi), Keçi Kalesi…

Basilica Therma (Tarihi Tedavi Merkezi);

Yapılan araştırmalarda Roma İmparatorluğu dönemine ait olduğu anlaşılmıştır. Termal kaynaklar üzerine kurulmuş bu kalıntının termal merkezi olarak yapıldığı düşüncesini güçlendirmektedir.

Karabıyık Köprüsü;

1516 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından Mısır seferi sırasında yapılan Karabıyık Köprüsü, günümüzde de varlığını korumaya devam etmekte.

Yozgat’ın Yöresel Lezzetleri;

Yozgat zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Kentimiz ve yöresinde birbirinden güzel yemekler yapılır.

Bulama çorbası, Testi kebabı, Yozgat böreği, İncir uyutması, Mayalı bazlama, Altüst böreği, Pezzik cacığı, Çiğdem pilavı, Çapçup mantı, Düğürcük çorbası, Sakala sarkan çorbası, Parmak çörek, Madımak yemeği…

Yozgat Sohbet Odalarımızda 7/24 hizmet alabilirsiniz. Türkiye ve yurt dışından Online olan kullanıcılarımız ile tanışma fırsatı bulabileceğiniz sohbet odalarımızda kendinizi evinizde hissedeceksiniz.

SohbetBizimle Güzel 🙂

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?