Sohbet Odalarında Kalite Ve Seviye

Admin     07-10-19     Sohbet Odaları     ,      17 Defa Okundu

Sohbet Odalarında Kalite Ve Seviye

Sohbet Odalarında Kalite ve Seviye, bizler bir insan topluluğunun bireyleriyiz. Diğer insanlarla iletişim kurmaya, tanımaya ve tanınmaya ihtiyaç duyuyoruz.

Dinlemek, iletişim kurmak bizim doğamız da var olan özelliktir. Anlamaya, anlaşılmaya ihtiyaç duyuyoruz. İletişim kurmaya ihtiyacımız var.

İnsanlar ile iletişim kurdukça, konuştukça, onları anladıkça ve onlara ihtiyaç duyduklarımızı andıkça gelişen varlıklarız.

Her insanın sohbet etme yetisi farklıdır. Dışa dönük insanlar kolayca herhangi bir sıkıntı duymadan tanımadığı insanlar ile iletişimi rahatlıkla kurup sohbete başlarken, içe dönük insanlar bunalır, sıkılır ve kaygı hissederek sohbetten kaçınma eğilimi gösterirler.

İlk kez tanıştığımız biriyle konuşuyorken onun sınırlarına nasıl saygı duyuyorsak kendi sınırlarımıza da saygı duyarız.

Yeni tanışan iki insanın rahatça konuşabileceği ortam da bir ağırlık oluşturmayan konular olması önemlidir.

Tanımadığımız bir insanla bir yabancı ile konuşurken öncelikli olarak yapmamız gereken davranıştır.

Onun anlattıklarını sakin bir şekilde dinlerken uygun yerlerde ona onun anlattıklarını yansıtabilirsek onunla sohbete başlamışız demektir. Sadece “evet” yada “hayır” cevapları alacağınız sorular sormak sohbetin gelişmesini engeller. Yapmanız gereken iletişimi uygun biçimde başlatmak cevapları dinlemek.

Özellikle karşınızda ki insanın ne söylediğini duyup anlamak ve buna odaklı olarak adım, adım ve sakin biçim de ilerlemektir. İnsanlarla sohbet etme sanatı geliştirilebilen bir konuşma şeklidir.

Tüm bunları yaparken ve sohbet ederken karşınızdaki insanı ilgiyle dinlediğinizi, onun anlatacaklarını merak ettiğinizi gördüğün de size verdiği tepkiler de sizi geliştirir ve yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olur.

Onu tanıdıkça, onun ile sohbet ettikçe ve iletişim kurdukça o insanın derinler de ki kişiliğini tanıma şansınız olur. Her insandan öğreneceğimiz şeyler vardır.

Konuşmalar, sorular, cevaplar, sessizlik ve susma anları karşılıklı olarak yansıma yapılacak bunlar bir sohbete dönüştüğünde yeni arkadaşlıklar kurulur.

Elbette ki her sohbetten bir arkadaşlık yada bir dostluk bekleyemeyiz.
Sohbetlerimizin bazılarından bize gerçek dostluklar ve arkadaşlıklar da çıkabilir. Bunlar insan hayatında çok önemlidir. Arkadaşlık ya da dostluk bağının temellerinin daha güçlü olmasına sebeptir.

Hoş Sohbetleriniz Olsun…

SohbetBizimle Güzel 🙂


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?