Sivas Sohbet Odaları

Admin     07-09-19     Sohbet Odaları     , , ,      14 Defa Okundu

Sivas Sohbet Odaları

Sivas Sohbet Odalarımıza hoş geldiniz arkadaşlar kaliteli sohbet sitemize katılın en güzel sohbetler burada. Her kesimden halka hitap eden nezih sohbet sitemizde sizler de hemen yerinizi alın.
Eğlenceli, kaliteli ve seviyeli sitemize tüm Sivas‘lı dostlarımızı bekliyoruz.

Sivas’ ın, kuzeyin de Giresun, Ordu ve Tokat, doğusun da Erzincan, güneyin de Malatya, Kayseri ve Kahramanmaraş, batıdan Yozgat illeri yer almaktadır.

Sivas ilinin ilçeleri;

Akıncılar, Altınyayla, Divriği, Doğanşar, Geremek, Gölova, Gürün, Hafik, İmralı, Kangal, Koyulhisar, Suşehri, Şarkışlı, Ulaş, Yıldızeli ve Zara’dır.

Şehrin ilk kurulduğu dönemlerde, bugünkü şehrin merkezinin bulunduğu yerde büyük çınar ağaçlarının altında üç adet su gözesi bulunmaktadır. Bu gözelerden bir tanesi Allah’a Şükürü ikincisi ana ve babaya saygıyı, üçüncüsü de küçüklere sevgiyi temsil eder. Bu bölgede yaşayan insanlar, zamanla bu özelliklerini koruyamayıp yitirince, bu üç göze de kurur. Şehrin isminin de üç göze anlamına gelen Sipas tan kaynaklandığı ve zamanla bugün kullandığımız Sivas’a dönüştüğü ileri sürülmektedir.

Sivas’ın gezilecek görülecek yerleri;

Gökpınar Gölü, Hafik Gölü, Divriği Kalesi, Sivas Çifte Minareli Medrese, KoyunKaya Mesire Yeri, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Eğriçimen Yaylası, Sızır Şelalesi, Tödürge Gölü, Şifaiye Medresesi, Gök Medrese (Sahibiye Medresesi), Kangal Balıklı Kaplıcası, Kale Camii, Çaltı Çayı…

Sivas’ın yöresel lezzetleri;

Baviko, Kesme aşı, Kelle tatlısı, Sirok, gömme, Salata kurutması, Mercimek badı, Pezik, dal turşusu, Peskütan çorbası, Sivas katmeri, Hingel, Sübüra, Sivas ketesi, İçli köfte, Divriği pilavı, Sivas kebabı, Sivas köftesi, Madımak…

Kangal köpeği, Türkiye kökenli bir çoban ve bekçi köpeği ırkı. Adını Sivas’ın Kangal ilçesinden alır.

Türkiye‘de Sivas Kangal olarak adlandırılan, yurt dışında ise başta çoban köpeği olmak üzere bir çok farklı isimli adlandırılan Kangal köpekleri, uluslararası köpek bilimi federasyonu tarafından özel bir ırk olarak kabul edilip Kangal ismi ile tanımlandı.

Sivas Sohbet Odalarımıza tüm Sivas‘lı ve çevre ilçelerden arkadaşlarımızı davet ediyoruz.
Kaliteli sohbetin tek adresi olan sitemiz SohbetBizimle.com da buluşalım.

SohbetBizimle Güzel 🙂

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?