Rize Sohbet Odaları

Admin     04-09-19     Sohbet Odaları     , , , ,      15 Defa Okundu

Rize Sohbet Odaları

Rize Sohbet Odalarımıza hoş geldiniz…

Kaliteli Sohbet Sitemizde sizlerde nezih güzel bir ortamın tadını çıkarın. Rize Sohbet Odalarımız da değerli tüm dostlarımızı bekliyoruz.

Rize‘nin, batısında Trabzon, güneyinden Erzurum, doğusundan Artvin, güneydoğusunda Bayburt,
kuzeyinde Karadeniz yer almaktadır.

Rize’nin ilçeleri;

Merkez, Ardeşen, Çamlıhemşin, Çayeli, Derepazarı, Fındıklı, Güneysu, Hemşin, İkizdere, İyidere, Kalkandere, Pazar’dır.

Rize’nin adı, söz konusu çay Rumca da “dağ eteği” anlamına gelen “Rhiza” diye anılmakta, kent de adını buradan almaktadır.
Bir başka söylentide ise Rize’nin , Lazca “insanların ve askerlerin toplandığı yer” anlamına gelen “Rhizalion” kelimesinden türediği görüşü savunulmaktadır.

Rize’nin gezilecek görülecek yerleri;

Rize Kalesi, Ziraat Botanik Çay Bahçesi, Şahin Tepesi / Dağmaran, Rize Müzesi, Tarihi Rize Çarşısı, Fırtına Deresi, Zil Kalesi, Ayder Yaylası, Elevit Yaylası, Sal Yaylası, Pokut Yaylası, Gito Yaylası, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Kıble Dağı Camii, Anzer Yaylası, Ovit Yaylası…

Fırtına Deresi;

Hepimizin sosyal medyadan aşina olduğumuz bu tarihi köprüler Çamlıhemşin yolu üzerinde bulunuyor. Ayrıca Fırtına deresinde Rafting ve Zepline gibi aktiviteler yapılıyor.

Ayder Yaylası;

İsmini muhakkak duyduğunuz ve Rize’nin en meşhur yaylası olan Ayder.
Ayder Yaylası’nda konaklama yapabilir, yöresel lezzetleri tadabilir, Kamp kurabilir, Teleferiğe binebilir, Festivallere katılabilirsiniz.

Rize’nin yöresel lezzetleri;

Muhlama, Etli Kuru Fasulye, Rize Kavurması, Saç Kavurma, Rize Pidesi, Laz Böreği, Sütlaç, Pekmezli Kabak Tatlısı, Mısır Ekmeği, Pazı Tavalısı, Hamsi Koli, Kara Lahana Çorbası, Korkoto Çorbası, Hamsili Pilav, Hamsi Çorbası , Hamsi Çığırtası, Çumur, Pepeçura, Enişte Lokumu, Kabak Sütlacı, Kocakarı Gerdanı, Lahana Haşlaması, Turşu Tavalısı, Etli Sarma…

Ve ÇAY,ilk akla gelen Rize ilimizdir…

Rize çayını diğer dünya çaylarından ayıran en büyük faktör organik olmasıdır. Rize çayında doğal olmayan hiçbir ek bulunmaz. Yapay tatlandırıcılar, çağın doğal tadını ve rengini değiştiren aromalar yoktur Rize çayında.

Rize Sohbet Odalarımız, Türkiye’nin bir numaralı sohbet sitesinde sizlerde bir an önce yerinizi almak istemezmisiniz. Kaliteli ve seviyeli sohbet sunucumuz www.SohbetBizimle.com siz değerli dostlarını düşünerek her imkanı sunuyor.

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?