Mobil Sohbet Odalarında Saygı

admin     23-09-19     Sohbet Odaları     , , , , , ,      16 Defa Okundu

Mobil Sohbet Odalarında Saygı

Mobil Sohbet Odalarında Saygı … Bireylerde oluşan davranış bozuklukları ”sanal sohbet siteleri‘n de karşımıza çıkıyor mu ? ” acaba diye soru ile başlayayım yazımıza isterseniz.

Reel yaşantımızda sıklıkla karşılaştığımız ve aslında bir sorun olarak kabul edilen davranış bozukluğu, tabi ki sanal platformlarda kendini hissettirmekte. Peki biz, yetişkin bireylerde bulunan bu bozukluğu nasıl anlayabiliriz ?

Öncelikle şunu dile getirmekte fayda var. Edep adap usul,erkan. Bunlar karakterimizde bulunan en belirgin özelliklerimizdir.

Kişinin almış olduğu aile terbiyesi ve yetiştirilme tarzı ile benimsenen davranışlar ilerleyen zamanlarda aslında karakterimizi belirlememizde bizlere yardımcı olmakta.

Görgü kurallarına uygun bir biçimde sohbet etmek, sanal sohbet sitelerinde bizlere artı olarak geri döner. Siz ne kadar dikkat ederseniz karşınızda ki bireyde cümlelerini kurmakta o kadar özenli davranır.

Gerek reel yaşantımızda gerekse sanal platformlarda bu kural sürekli bu şekildedir. Canımızı sıkacak diyaloglar, bulunduğumuz bu odalarda bizi gereksiz strese sokar.

Unutmayalım ki  sohbet siteleri bizler keyif alalım, kaliteli zaman geçirelim diye kurulmakta. Birbirinden farklı, binlerce insanın zaman geçirdiği sohbet alanlarında yazılı iletişim ile konu açmak elbette zor.

Fakat imkansız değil. Yukarı da bahsettiğim gibi, bize öğretilen şekilde davranırsak, ön yargı dan uzak sevgi ve saygı kurallarına dikkat ederek konuşursak güçlü temeli sağlam arkadaşlıklar kurmuş oluruz.

Hoş olmayan davranışlar ile karşılaşmak istemiyorsak, davranışlarımıza ve üslubumuza dikkat etmeliyiz. Unutmamalıyız ki karşımızda bulunan bireyde saygıyı hak etmektedir. Sanırım işin özü ”Nasıl davranılmasını istiyorsanız, öyle davranın” cümlesinde yatmakta.

Çokta zor olmasa gerek değil mi ? İnsana insan-i muamele tüm insanların hakkı ve bu hakkı lütfen kimsenin elinden almayın.

Size nasıl davranılmasını istiyorsanız sizler de karşınızdaki insana o şekilde davranın bunu unutmayın..

Karşınızdakinin kişiliğine insani değerlerine söz edilirse karşınızdaki kişinin de sizin haklarınızı ve kişiliğinize söz hakkı doğacaktır.

Unutmayın her nickin arkasında bir insan var… Saygıyı, sevgiyi ve hoş görüyü asla elden bırakmayın.

SohbetBizimle.com ailesi olarak bu tür davranışlara sitemizde yer vermemeye çalışıyoruz.

SohbetBizimle Güzel 🙂

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?