Mardin Sohbet Odaları

Admin     24-08-19     Sohbet Odaları     ,      17 Defa Okundu

Mardin Sohbet Odaları

Mardin Sohbet Odalarımıza hoş geldiniz arkadaşlar kaliteli sohbet sitemize katılın en güzel sohbetler burada. Eğlenceli, kaliteli ve seviyeli sitemize tüm Mardin‘li dostlarımızı bekliyoruz.

Mardin, batısında Şanlıurfa, kuzeyinde Diyarbakır ve Batman, kuzeydoğusunda Siirt,doğusunda Şırnak,güneyinde Suriye ile çevrilidir.

Mardin ilinin ilçeleri;

Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur ve Yeşilli ‘dir.

Mardin adı Süryanice’de Marde’den geldiği rivayet edilir. Romalılar Maride Araplar ise Mardin adını vermişlerdir.

Nusaybin; Dünyaya ışık tutacak Medeniyetler tarihine yeni bir sayfa açacak Gınnavas Höyüğü buradadır. Morin Şehir Kalıntısı, Morin Kalesi, Dimitros Kalesi, Mor Ambaham Manastırı, Yeni Kale, Şirvan Kalesi, Mor Yakup Kilisesi ve kilisenin 5-6 metre derinlikte bulunan zemin katta Mor Yakup Mezarı, Mor Evgin Manastırı, Mor Yuhanna Kilisesi, Üzüm suyu kanalı, Selman-i Pak, Şeyh Ali Tepesi, Pir Kemal Türbesi, Arap Kışla, Bağdat Köprüsü, Tak-ı Zaferin önemli tarihi yerlerdir.

Zeynel Abidin Camisi, Hz. Muhammed’ in 13. torunlarından olan Zeynel Abidin ve onun kız kardeşi Zeynep’in türbelerinin bulunduğu ilçenin en önemli camisidir.

Midyat; Mardin’in bu çok önemli ilçesi gümüş işçiliğiyle ünlüdür. El sanatları açısından önemli bir yöre olan ilçe turistik açıdan oldukça çekicidir.

Mardin’e benzer evlerin, taş konakların, kemerli geçitlerin, minare gibi yükselen çan kuleleriyle Süryani kiliselerinin bulunduğu Midyat, bir ortaçağ kentini andırmaktadır.

Deyrulumur Manastırı M.S.397 yılında inşa edilmiştir. M.S.640 yılında Hz. Ömer zamanında Arap-İslam ordusu Süryanilerle işbirliği yaparak Mezopotamya’ya girince,özellikle bu eserin korunması için Hz. Ömer’ in emri ile ayrıcalık tanımıştır.

Mardin, yüzlerce yılın vermiş olduğu devasa değerlere sahip. İpek Yolu güzergahı üzerinde bulunması, onlarca farklı kültüre ev sahipliği yapmış olması ve hayran olunası doğal güzellikleri sayesinde şehir, tam bir efsane.

Mardin‘in bu güzelliklerinden başka şahane bir mutfak kültürüde vardır;

Kibbe, İrok, İkbebet, Soğan kebabı, Kaburga dolması, Dobo, Firkye, Kiliçe, Sembusek, Alluciye, Accin, Harire tatlısı, Zingil, Mırra…

Mardin sohbet odalarımıza tüm Mardin’ li ve çevre ilçelerden arkadaşlarımızı davet ediyoruz.

SohbetBizimle Güzel 🙂


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?