Malatya Sohbet Odaları

Admin     22-08-19     Sohbet Odaları     ,      13 Defa Okundu

Malatya Sohbet Odaları

Malatya Sohbet Odalarına hoş geldiniz…

Malatya Sohbet Odaları sizlere kaliteli ve seviyeli bir sohbet ortamı sağlamak için kurulmuştur.

Malatya, doğuda Elazığ ve Diyarbakır, güneyde Adıyaman, batıda Kahramanmaraş, kuzeyde Sivas ve Erzincan illeri ile çevrilidir.

Malatya’nın İlçeleri;

Akçadağ, Arapkir, Arguvan, Battalgazi, Darende, Doğanşehir, Doğanyol, Hekimhan, Kale, Kuluncak, Pötürge, Yazıhan ve Yeşilyut’ tur.

Maldiya hitit dilinde ”Boğa ayağı şehri” anlamına gelir. Hitit inanışına göre Hitîtler’in kanatlı kutsal boğası gökyüzüne uçarken burada yere iner.
Ayak izinin bulunduğu yere bir şehir kurulur. Maldiya’da hitit krallarıyla ileri gelen kişilerin heykel ve kabartmalarla süslü sarayları vardı.
Bugün burası Aslantepe adıyla bilinen bir yerleşme yeridir. Sonradan savaşlar sıra­sında Maldiya yakılıp yıkılmış, şehir halkı da eski Malatya’nın olduğu yere göçmüş.

Malatya’nın gezilecek görülecek yerleri;

Arslantepe Höyüğü, Melik Sunullah Camii, Levent Vadisi, Yusuf Ziya Paşa Camii, Kara Kaya Baraj Gölü, Günpınar Şelalesi, Yusuf Paşa Bedesteni, Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi, Tohma Kanyonu, Battalgazi Ulu Camii, Beşkonaklar Etnografya Müzesi, Malatya Atatürk Evi, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Orduzu, Malatya MüzesiMalatya Müzesi, Abdurrahman-ı Erzincani Camii,  Malatya Kalesi, Arapgir Kalesi…

Malatya’nın yöresel lezzetleri;

Analı-Kızlı Çorbası, Kayısılı Kavurma, Gırık, Malatya Kömbesi, Malatya Patlıcan Tava, Malatya Usulü Sıkma Köfte, Kiraz Yaprağı Sarması, Elmalı Köfte, Banık Köfte, Kayısı Tatlısı, Kara Çorba, Acılı Ayran, İçli Köfte, Pimpirim Çorbası…

Malatya da kayısının bilinen yazılı tarihi 1655’dir. Bu yılın ilkbahar aylarında Malatya’ya gelen ünlü seyyah Evliya Çelebi 53 bin kişinin yaşadığı şehirde, 7.800 meyve bahçesi ve 7 kayısı çeşidinden bahsetmektedir.

Evliya Çelebi Malatya’nın “kırmızı, sarı, beyaz, sulu, etli” adlarında kayısılarının olduğunu, bunları selelerle bahçeden eve getirirken sularını akıtmamak için insanın koşmaktan başka çaresinin olmadığını yazar.

Malatya’da Yerli Kayısı Çeşitleri;

Hacıhaliloğlu, Hasanbey, Kabaaşı, Soğancı, Çataloğlu, Çöloğlu, Şalak, Şekerpare, Mahmudun Eriği, Adilcevaz, Turfanda Eskimalatya, Hacıkız, İsmailağa, Kuru Kabuk’dur.

Boş zamanlarınızda vakit geçirmek, yeni kişilerle tanışmak,  günün yorgunluğunu üzerinizden atmak için siz değerli sohbet kullanıcılarını Malatya Sohbet Odalarına bekliyoruz.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?