Konya Sohbet Odaları

Admin     16-08-19     Sohbet Odaları     ,      16 Defa Okundu

Konya Sohbet Odaları

Konya Sohbet odalarına hoş geldiniz…

Eğlenceli sohbetin tek adresi www.SohbetBizimle.com, siz de bu eğlenceli seviyeli sohbeti kaçırmayın. Haydi sohbete 🙂

Konya’nın doğusunda Niğde, güneyinde İçel ve Antalya, batısında Isparta ve Afyonkarahisar, kuzeybatısında Eskişehir, kuzeyinde de Ankara illeri yer almaktadır.

Konya’nın İlçeleri;

Karatay, Meram, Selçuklu, Ahırlı, Akören, Akşehir, Altınekin, Beyşehir, Bozkır, Cihanbeyli, Çeltik, Çumra, Derbent, Derebucak, Doğanhisar, Emirgazi, Ereğli, Güneysınır, Hadım, Kulu, Sarayönü, Seydişehir, Taşkent, Tuzlukçu, Yalıhöyük ve Yunak’ tır.

Konya ismi Frikçe(Frikya lisanı) “Kavania”nın bozulmuş şeklidir, diyenler de vardır. Konya Selçuklu Türklerinden önce küçük bir kasaba idi.

Romalılar “ikonium” ismi ile anmışlardır. Hazret-i Ömer (radıyallahü anh)  zamanında Konya kasabasını İslâm ordusu fethetmiş ve bu kente “kuuniye” demişlerdir. Konya isminin gerçek menşei “kuuniye”den gelir.

1071 Malazgirt Zaferinden sonra bütün Anadolu gibi Konya da Türkler tarafından fethedilmiştir. Türkler bu küçük kasabayı Anadolu’nun en büyük ve en mamur şehri hâline getirmiş ve “Konya” ismini vermişlerdir.

Konya’nın gezilecek görülecek yerleri;

Konya Mevlana Türbesi,İplikçi Camii, Şerafettin Camii, Şemsi Tebrizi Camii, Karatay Medresesi, İnce Minare Müzesi (Medresesi), Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, Konya Sille, Mevlana Kültür Merkezi, Akyokuş, Konya Arkeoloji Müzesi, Çatalhöyük, Kilistra Antik Kenti, Konya Meram, Nasreddin Hoca Türbesi, Konya’daki Parklar, Tuz Gölü, Beyşehir Gölü, Konya Alaaddin Tepesi…

Dünya tarihinin de saygı ile andığı, özellikle Mesnevi adlı eseri ile, dünyanın takdirini kazanan Hz. Mevlana’nın türbesi,hemen Konya’nın merkezinde bulunuyor.

Gel, gel, ne olursan ol yine gel,
İster kafir, ister mecusi,
İster puta tapan ol yine gel,
Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir,
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel…

Konya’nın yöresel lezetleri;

Bamya çorbası, Etli ekmek, Çebiç, Fırın kebabı, Sac böreği, Dilber dudağı baklavası, Mevlana böreği, Arabaşı çorbası, Höşmerim, Papara…

Konya Sohbet Odalarımız da çok eğleniyoruz seviyeli ve kaliteli sohbetlerimiz şahane arkadaşlarımız ile birlikle sohbet keyfimiz ikiye katlanıyor. www.SohbetBizimle.com ‘a sizleride bekliyoruz.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?