Kocaeli Sohbet Odaları

Admin     17-08-19     Sohbet Odaları     ,      17 Defa Okundu

Kocaeli Sohbet Odaları

Kocaeli Sohbet Odalarımıza hoş geldiniz…

Kaliteli Sohbet Sitemizde sizlerde nezih güzel bir ortamın tadını çıkarın. Kocaeli Sohbet Odalarımız da değerli tüm dostlarımızı bekliyoruz.

Kocaeli, Doğu ve güneydoğusunda Sakarya, güneyinde Bursa, batısında İstanbul ve Yalova illeri, İzmit Körfezi, Marmara Denizi, kuzeyinde ise Karadeniz ile çevrilidir.

Kocaeli’nin İlçeleri;

Derince, Gebze, Gölcük, Karamürsel, Kandıra ve Körfez’ dir.

Pişmaniye Kocaeli’ ne özgü bir tatlı çeşididir.

Hereke İpek Halısı (Hereke-Körfez), pişmaniye ve Saray Helvası ve Karamürsel Sepeti kentten alınabilecek hediyelik eşyalardır.

Bugün Yıldız Sarayı’ nda bulunan dünyanın en büyük halısının üretildiği Hereke tezgahları ülkemizde ve Dünyada ipek halı dokumacılığı konusunda çok önemli bir konumda bulunmaktadır.

Trakya’dan gelen Megaralılar M.Ö. 712’de İzmit Körfezi’nin güneyindeki Başiskele yöresine yerleşerek Astakos adı verilen bir kent kurdular.

Astakos halkı M.Ö. 262 yılında, bugün ki İzmit’in bulunduğu alanda kurulan bölgeye yerleşmiştir.

Britanya Krallığı’nın yıkılıncaya kadar başkenti kalacak bu şehre kurucusundan dolayı Nicomedia adı verilir.

Osmanlı Devleti İzmit ve civarını Orhan Gazi zamanında 1337 yılında fethetmiştir. Bölgeyi fetheden Türk ordusunun komutanı Akça Koca idi.

Bu komutana duyulan sevgi ve hürmetin bir ifadesi olarak ‘Koca İli’ deniyordu. Daha sonralarda bu isim dilden dile Kocaeli olarak değişkenlik göstermiştir ve böyle devam etmektedir.

Kocaeli’nin gezilecek görülecek yerleri;

İzmit Saat Kulesi, Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi, Gayret Gemi Müzesi, Kartepe Kayak Merkezi, Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kuzu Yaylası Milli Parkı, Maşukiye, Yuvacık Barajı, Bağırganlı, Kerpe ve Kefken, Osman Hamdi Bey Müzesi, Eskihisar Kalesi, Darıca Hayvanat Bahçesi, Orhan Cami…

Kocaeli’nin yöresel yemekleri;

Cızlama, Ciğceli Kavurma, Değirmendere Fındığı, Mancar Yemeği, Mancarlı Pide, Dartı, Pişmaniye, Umaç Çorbası, Yarımca Kirazı, Kandıra Yoğurdu, Erik Marmelatı, Kesme Çorbası, Beziryağı, Öğre Tatlısı, Kabaklı Kavurma, Nazlı Tatlısı, Tavuklu Keşkek, Ebegümeci Yemeği, Kuru Helva…

Kocaeli Sohbet Odalarımız, Türkiye’nin bir numaralı sohbet sitesinde sizlerde bir an önce yerinizi almak istemezmisiniz. Kaliteli ve seviyeli sohbet sunucumuz www.SohbetBizimle.com siz değerli dostlarını düşünerek her imkanı sunuyor.

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?