Kars Sohbet Odaları

Admin     17-08-19     Sohbet Odaları     ,      14 Defa Okundu

Kars Sohbet Odaları

Kars Sohbet Odaları  ‘nı sohbet ortamını daha rahat ve kalıcı hale getirmek adına açtık. Siz değerli Kars‘ lı dostlarımızı da unutmadık. Sizleri de www.SohbetBizimle.com ‘da aramızda görmek istiyoruz.

Kars, Kuzeyinde Ardahan, doğusunda Ermenistan, batısında Erzurum, güneyinde Ağrı ve Iğdır illeri ile çevrilidir.

Kars‘ ın İlçeleri; Akkaya, Arpaçay, Digor, Kağızman, Sarıkamış, Selim ve Susuz’ dur.

Doğal boyalı pamuk, kıl, ipek ve yün iplikler kullanılarak yapılan, ilginç yöresel motiflerle bezeli Kars kilim ve halıları çok ünlüdür.

Yöresel gümüş kemerler, başlıklar ve çeşitli gümüş takılar Kars’ın özgün hatıra eşyalarıdır. Kaz tüyünden yapılan kuştüyü yastıkları son derece sağlıklıdır.

Ayrıca ünlü Kars kaşar peyniri ve balı çok lezzetlidir.

Kars’ı İskitlerin “Karasak” boyları kurmuş ve kendi isimlerini bu şehre vermişlerdir. Zamanla, “Karsak” ismi halk diline “Kars” olarak yerleşmiştir.

Diğer bir rivâyete göre ise Gürcü dilinde “kapı” mânâsına gelen “karis, kari, kalaki” kelimelerinden “Kapı Şehir”den gelmektedir.

Misafirperver ve hoşgörülü halkı, muhteşem lezzetleri, tarihi ve kültürel alanları, kış ve doğa sporu merkezleri ile Kars, ülkemizin en güzel şehirlerinden biridir.

Kars’ ın gezilecek görülecek yerleri;

Ani Harabeleri, Sarıkamış Kayak Merkezi, Çıldır Gölü, Sarıkamış Şehitliği, Ebu’l Hasan Harakani Türbesi ve Külliyesi, Havariler Kilisesi, Sarıkamış Trekking Rotaları,
Kazım Karabekir Camii…

Rusya’nın I.Dünya Savaşı’nda Doğu Anadolu’daki işgalini önlemek için Osmanlı Devleti tarafından gerçekleştirilen Sarıkamış Harekatı sırasında, 90,000’i aşkın şehit verildi.
Kars’ın Sarıkamış ilçesinde her yıl düzenlenen törenlerle şehitler anılıyor.

Kars’ ın yöresel lezzetleri;

Kaşarı ve balının yanı sıra, Kars zengin ve renkli bir mutfağa sahiptir. Yöreye özgü belli başlı yemekler; Umaç helvası, Elma dolması, Hörre (un) çorbası, Evelik aşı, Ekmek aşı, Pişi, Kuymak, Hengel (mantı), Haşıl, Bozbaş, Piti, Sultani üzümle yapılan pilav ve Kars böreğidir.

Eğlenceli, keyifli ve bol sohbetli ortam olması adına sizleri  Kars Sohbet Odalarına bekliyoruz…

www.SohbetBizimle.com Ailesi Olarak Kars Sohbet Odaları’ n da elimizden gelen tüm imkanları sunduk ve sunmaya devam ediyoruz.

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?