İzmir Sohbet Odaları

Admin     12-08-19     Sohbet Odaları     ,      12 Defa Okundu

İzmir Sohbet Odaları

Güzel İzmir‘ in güzel insanları İzmir Sohbet Odalarımıza hoş geldiniz…Yeni insanlarla tanışıp onlarla sohbet etmek çok kolay her kesimden bay bayan kullanıcılarımız ile sizleri davet ediyoruz.

İzmir’ in kuzeyinde Balıkesir, batısında Ege Denizi, güneyinde Aydın, doğusunda Manisa ve Aydın ili yer almaktadır.

İzmir’ in İlçeleri; Balçova, Çiğli, Gaziemir, Karşıyaka, Konak, Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Narlıbahçe, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla’ dır.

Bu gün İzmir olarak anılan bölgede o zamanlar Elektdi isimli bir kavim yaşamaktaydı. Yerel halk istilacı Amazonlarla savaşıp onları yendi. Elektdi kralı savaşta yenilen Amazonların Kraliçesi olan Smyrna İle evlenip kente eşinin ismini verdi.

Bu kelime, çeşitli dillerde aksan farklılaşmalarına uğrayarak benzer biçimlerde kullanılmıştır: “Zmirna,Smirne, Simire,Semire, Lesmire, Lesmirr, Ksimire,Siniros, Mirina, Samorna, Simira,Zmirna, Zimirra, gibi.Eski İyon lehçesi , isimlerin başına”i” belirleme sözcüğü getirilerek, kentin adını”İzmirni” olarak söylemiştir. Bu gün kullanılan İzmir sözcüğü işte bu kökten gelmektedir.

İzmir, hayatın tadını çıkarmayı bilenlerin yaşadığı, büyük şehirlerin karmaşasına tezat, huzurun vücut bulduğu bir şehir…

Ege’ nin en güzel tatil yörelerinden Çeşme,  Alaçatı, Karaburun, Kuşadası, Foça, Urla ya da Dikili, Efes, Selçuk ya da Bergama’da tarih miraslar görülmeye değer yerler.

İzmir bugün tarihinden gelen ilham ile, Bergama ve Efes gibi UNESCO Dünya Mirası listesine dahil olan eşsiz arkeolojik mirası ile yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlamaya devam ediyor.

İzmir’de Gezilecek Yerler;

İzmir Saat Kulesi, İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Kemeraltı Çarşısı, Agora, Kadifekale, Aziz Voukolos Kilisesi, Radyo ve Demokrasi Müzesi, St. Polycarp Kilisesi, Pasaport İskelesi ve Cumhuriyet Meydanı, İzmir Kordon Boyu, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir Tarihi Asansör, İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir’ in yöresel lezzetleri;

Boyoz, Kumru, Lokma, İzmir Köftesi, Sura, Şevketi Bostan,İzmir Tulumu, Kuşkonmaz Kavurması, Kirde Kebabı, Asma Yaprağında Barbunya…

Bay bayan kullanıcılarımız ile sohbet etme imkanına sahip olduğunuzu unutmayın. Odalarımıza siz değerli sohbet kullanıcılarımızı beklemekteyiz.

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?