Isparta Sohbet Odaları

Admin     12-08-19     Sohbet Odaları     ,      16 Defa Okundu

Isparta Sohbet Odaları

Isparta Sohbet odalarımıza hoş geldiniz…Bay ve bayan kullanıcılarımız ile tanışın. Kesintisiz Sohbet sınırsız hizmet verdiğimiz sitemiz siz kullanıcılarımızın hizmetine açılmıştır.

Ispata’ nın doğusunda Konya, batısında Burdur, güneyinde Antalya, kuzeyinde Afyonkarahisar illeri yer almaktadır.

Isparta’ nın İlçeleri; Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkikaraağaç, Uluborlu,Yalvaç ve Yenişarbademli’ dir.

Hititler bölgeye “bereket” mânâsına gelen“Baris” ismini vermişler.Romalılar “Psidia” ismi verilen bu bölgeye hâkim olunca, “Baris” ismi yerine, kendi dillerine uygun olan “Sbarita” dediler.

Şehir Türkler tarafından fethedilince buraya “İsbarita” dediler.Zamanla bu kelime halk dilinde “Isparta” olarak
yerleşti.Osmanlı devrinde Isparta sancağına Hamidabad, sancak merkezine ise Isparta denmiştir.

Millî mücadelenin en şiddetli dönemlerinde Isparta, asker göndermenin yanı sıra cephenin yiyecek ve giyecek ihtiyacının hemen hemen tamamını karşılıyor, yiyeceklerin bir kısmını çoğu zaman halktan toplanan ayni yardımlarla sağlanıyordu.

Düşman zulmünden kaçan Aydın muhacirlerine, hatta Maraş cephesine, nerede ihtiyaç varsa oraya yapabildiği kadar maddi yardımlar yapmıştır.

Cephe gerisi hizmetleri içerisinde yaralı askerlerin bakımı ve tedavisi de vardı.

Etrafındaki cepheye yakın illerin hemen hepsinin düşman işgalinde veya işgal tehdidinde bulunması sebebiyle cephe gerisi, lojistik hizmetler bakımından Isparta`yı daha da ön plana çıkarmıştır.

Isparta’nın gezilecek görülecek yerleri;

Yalvaç, Kızıldağ Milli Parkı, Eğirdir Gölü, Eğirdir Merkez, İslamköy, Davraz Kayak Merkezi, Isparta Merkez, Gölcük Tabiat Parkı, Kuyucak Köyü, Melikler Yaylası, Adada Antik Kenti, Kovada Gölü, Yeşil Vadi Balık Restoran, Yazılı Kanyon Milli Parkı…

Isparta’ nın yöresel lezzetleri;

Yufka ekmeği, Hamursuz, Banak, Kiraz reçeli, Gül şurubu, Gül çayı, Gül lokumu, Tatar, Dirgit, Su peltesi, Bakla boranisi, Kesmik güllacı…

Gül dediğimiz anda ilk akla gelen ilimiz Isparta’dır. Mis kokusu ve kusursuz güzelliği ile nam salan Isparta Gülünün adı Rosa Damascena olarak literatürde yerini alır.

Dünya parfümeri sektörünün gül yağı talebinin önemli bir kısmını karşılayan Isparta’da her yıl Gül Festivalleri düzenlenir.

Seviyeli sitemiz de her kesimden halka hitap eden kullanıcılarımız ile sizlerde aramız da görmekten büyük mutluluk duyacağız…


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?