Iğdır Sohbet Odaları

Admin     13-08-19     Sohbet Odaları     ,      17 Defa Okundu

Iğdır Sohbet Odaları

Iğdır Sohbet Odalarımıza hoş geldiniz… Burada keyifli saatler geçirmeye ne dersiniz. Siz değerli kullanıcılarımız için hizmete açılmış olan sitemiz www.SohbetBizimle.com kullanışlı ara yüzü ile sizlerle.

Doğu Anadolu Bölgesi’ nin Erzurum-Kars bölümünde yer alan İlimiz aynı adı taşıyan ovanın güney kenarına yakın bir noktada, Ağrı Dağı’ nın kuzey batı, eteklerinde kurulmuştur.

Kuzey ve kuzeydoğu sınırını Aras Nehri ve bu nehrin yatağı boyunca geçen Ermenistan sınırı teşkil eder.

Bölgenin doğu ve güneydoğusunda Nahçıvan ve İran, güneyinde Ağrı İli, batı ve kuzeybatısında ise Kars İli yer almaktadır.

Iğdır’ ın İlçeleri; Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca’ dır.

Türkiye’ nin doğusundaki sınır şehirlerinden biri olan Iğdır ve çevresinin insanlık tarihinin çok eski devirlerinden beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı ve tarih boyunca birçok kavimin egemenliğine girerek, bu kavimlerin medeniyet ve kültürlerine ev sahipliği yaptığı bilinmektedir.

Iğdır adı, Oğuz Han’ ın altı oğlundan biri olan Cengiz ALP’ın en büyükoğlu “Iğdır Beğ” den gelmektedir. Bu boyun ilk başbuğu Iğdır Beğ’ dir.

Iğdır, kelime olarak “iyi, büyük, ulu, ünlü, yiğit başkan ve bahadır” gibi manalara gelmektedir.

Geniş bir düzlemde yayılmış olan ülkemiz, doğuda Ermenistan sınırlarına kadar dayanarak bu noktada Iğdır ile son bulmaktadır.

Iğdır ili, Ermenistan sınırında yer almakla birlikte 1924 yılında bir nahiye olarak Beyazıt Valiliğine bağlıyken 1934 yılında Kars iline bağlanmış ve en son 1992 yılında yapılan düzenlemeyle il konumuna getirilmiştir.

Iğdır’ ın gezilecek görülecek yerleri;

Karakale Harabesi, Meteor Çukuru, Harmandöven Kervansarayı, Ahura Harabeleri, Tuz Mağaraları, Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi, Ağrı Dağı’ dır.

Iğdır’ ın yöresel lezzetleri;

Bozbaş, Hörre, Lepeli Ekşili Pilav, Katlet, Patlıcan Reçeli, Taş Köfte’ dir.

Iğdır Sohbet Odalarımızda

Iğdır Sohbet Odalarımız da günün stresini atmak istemezmisiniz. 7/24 online olan bay bayan kullanıcılarımız ile birlikte hoş saatler geçirmeye ne dersiniz.

Kaliteli sohbetin tek adresi  www.SohbetBizimle.com sohbet sitemizde günün yorgunluğunu üzerinizden atmaya ne dersiniz… Aile sıcaklığı ortamında olan sohbet sitemize siz değerli kullanıcılarımızı bekliyoruz.

 

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?