Hatay Sohbet Odaları

Admin     11-08-19     Sohbet Odaları     ,      15 Defa Okundu

Hatay Sohbet Odaları

Hatay Sohbet Odalarımıza hoş geldiniz… Kaliteli ve seviyeli sohbet sitemiz siz değerli sohbet severler için açılmıştır. Eğlenceli ve hoş vakit geçirmek isteyen tüm kullanıclarımızı www.SohbetBizimle.comsohbet sitesine davet ediyoruz.

Hatay, Batıdan Akdeniz, Güney ve doğudan Suriye, Kuzeybatıdan Adana, Kuzeyden Osmaniye, Kuzeydoğudan Gaziantep ile çevrilidir.

Hatay, Akdeniz Bölgesi’ nin doğu ucunda Suriye ve Lübnan dağları arasındaki El Bekaa Vadisi’ ni içine alan Gor Çukurluğu’ ndan oluşan bir sınır ilimizdir.

Hatay’ ın İlçeleri: Altınözü, Belen Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağı’ dır.

Hatay, Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biridir.2,5 milyon yıl öncesine kadar uzanabileceğini belirtmektedirler.

“Hıtaylar” ismini taşıyan yarı göçebe Türk kabileleri 10. yüzyılda Mançurya’yı ve Çin’in kuzeyini işgal etmişler ve burasının ismi “Hıtay” kalmıştı. Atatürk “Hıtaylar”ın Anadolu’ya da gelmiş olduklarına inanıyordu. Antakya’ya Hatay ismini bu yüzden vermişti.

Hatay da gezilecek görülecek yerler;

Habib-i Neccar, Hatay Arkeoloji Müzesi, Saint Pierre Kilisesi, Titus Tüneli, Kurtuluş Caddesi, Samandağ Çevlik Plajı, Vakıflı Köyü, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi,
Türk Katolik Kilisesi ve Sarımiye Cami, Hatay Gazi Evi, Eski Antakya Evleri, Antakya Uzun Çarşı, Asi Nehri, Antakya Kalesi, Harbiye Şelalesi…

Habib-i Neccar Camisinin , Antakya’nın yedinci yüzyıl ortalarında Arapların eline geçtiği yıllar içerisinde inşa edilen ilk cami olduğu kabul ediliyormuş.

Saint Pierre Kilisesi, Hırıstiyanlığın adının konduğu yer olarak geçiyor. Dağın içine oyularak yapılmış. Antakya ya gelince ziyaret etmek gerekir.

Hatay’ ın yöresel lezzetleri;

Oruk, İskenderun döneri, Humus, Fellah köftesi, Muhammara, Mütebbel, Şişperek çorbası, Hettüş salatası, Biberli ekmek, Kağıt kebabı, Zahter salatası,
Ispanaklı borani, Sürk, Künefe…

Künefenin; bugünkü kadayıfa benzeyen bir tür hamurun içine çiğ sütten kestirilerek yapılan tuzsuz bir peynir konularak kızartıldığı bilinmektedir.

Bizlerle birlikte eğlenceli sohbete ne dersiniz kim hayır diyebilir ki değilmi. Hatay sohbet odalarımız da çok eğleniyoruz seviyeli ve kaliteli sohbetlerimiz şahane arkadaşlarımız ile birlikle sohbet keyfimiz ikiye katlanıyor. Sizleri bekliyoruz….

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?