Giresun Sohbet Odaları

Admin     10-08-19     Sohbet Odaları     , ,      13 Defa Okundu

Giresun Sohbet Odaları

Giresun Sohbet Odalarına hoş geldiniz…Giresun’lu arkadaşlarım sizlere SohbetBizimle.com ailesi olarak güzel bir ortamda kaliteli sohbet keyfini sunmaya başladık.

Amacımız SohbetBizimle ailesi olarak, siz kullanıcıların nezih bir ortamda sohbet ve muhabbet ederken yeni arkadaşlıklar ve dostluklar kazanmanızdır.

Giresun’ unun batısında Ordu, güneybatısında Sivas, güneydoğusunda Erzincan, doğusunda Gümüşhane ve kuzeydoğusunda da Trabzon ile çevrilidir.

Giresun ilinin ilçeleri; Alucra, Bulancak, Çamoluk, Çanakçı, Dereli, Doğankent, Espiye, Eynesil, Görele, Güce, Kesap, Piraziz, Şebinkarahisar, Tirebolu ve Yağlıdere’dir.

Giresun’unun isminin nerden geldiği hakkında bazı rivayetler;

Eski Türkler için şehrin adı ise Vilayet-i Çepni’ymiş. Osmanlı zamanında Kerasunt adı ile sık sık anılan ilimiz, 1930 yılında Giresun adını alıyor.

Bir diğer rivayete görede şehirde ismin en çok da kirazdan geldiğine inanılır. Şehrin adının kirazdan geldiğini söyleyenler genel olarak kentin ilk olarak Çıtlakkale tarafında kurulduğuna ve o dönemde oradaki kiraz ağaçlarından adını aldığına inanırlar. Dünyaya kirazın buradan yayıldığını düşünürler.

Giresun’ unun gezilecek görülecek yerleri;

Giresun Kalesi, Kulakkaya Yaylası, Kuzalan Şelalesi, Giresun Adası, Millet Bahçesi, Sis Dağı, Mavi Göl, Kapı Camii, Paşa Konağı Yaylası, Hacı Miktat Camii, Giresun Müzesi, Bedrama Kalesi, Kuzalan Tabiat Parkı, Kale Camii, Ulu burun Plajı, Bektaş Yaylası, Şebinkarahisar Kalesi, Andoz Kalesi, Koçkayası Tabiat Parkı, Sağrak Gölü, Çakrak Yaylası, Aymaç Mesire Alanı…

Giresun’unun yöresel yemekleri;

Giresun denince akla ilk gelen yöresel lezzetler, Karalahana Çorbası, Çalıçileği Çorbası, Mendek Çorbası, Etli Pancar Sarması, Isırgan Yemeği, Fırın Kurusu Fasulye, Hamsi Böreği…

Yağla, Karalahana Dibles, Fasulye Dibles, TaflanTuzluzu Kavurması (Daphne), Yeşil Domates Tuzlusu Kavurması, Kiraz Tuzlusu Kavurması, Merevcen (Diken Ucu) Kavurması, Fasulye Turşusu Kavurması, Mantar Kavurması, Pezik (Pazı) Mıhlaması,

Sakarca Mücveri, Merevcen (Diken Ucu) Mücveri, Pezik (Pazı) Mücveri, Tel Kadayıf, Samaksa, Siron, Katmer, Mısır Unu Ekmeği, Hamsili Mısır Ekmeği, Pideler, Fındıklı Badem, Fındıklı Güllaç, Pezik (Pazı) Kökü Turşusu, Fasulye Turşusu…

Biz SohbetBizimle.com ailesi olarak yeni açılan sitemizde sizlere daha  kaliteli sohbet ortamı sunmaya çalışıyoruz.

SohbetBizimle Güzel 🙂


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?