Gaziantep Sohbet Odaları

Admin     06-08-19     Sohbet Odaları     ,      15 Defa Okundu

Gaziantep Sohbet Odaları

Gaziantep Sohbet Odalarına hoş geldiniz. Muazzam bir yemek kültürüne sahip olan, özgünlüğünü hala koruyabilen güneydoğunun Paris’inin güzel insanlarını sohbet sitemizde ağırlamaktan onur duyarız.

Gaziantep’ in doğusunda Şanlıurfa, batısında Osmaniye ve Hatay, kuzeyinde Kahramanmaraş, güneyinde Suriye,  kuzeydoğusunda Adıyaman, güneybatısında da Kilis yer almaktadır.

Gaziantep’in İlçeleri; Araban, İslahiye, Karkamış, Nizip, Oğuzeli, Nurdağı, Şahinbey, Şehitkamil, Yavuzeli’dir.

600 yıl önce yaşamış olan tarihçi Aynî’nin eserinde, bu şehre Antep denilmesinin sebebi şöyledir. Vaktiyle burada ‘Aynî’ adında bir hükümdar yaşarmış.
Zulmü ile meşhur olan bu hükümdar, günün birinde, yaşadığı müddetçe işlediği günahları için tövbe etmiştir. Bunu duyan halk ‘suçundan temizlenen’ anlamına
gelen ‘AYINTAP’ kelimesini kullanmıştır.

Gaziantep, çeşitli dönemler ait tarihi esrelere sahiptir.

Gaziantep’in gezilecek görülecek yerleri;

Kargamış, Sakçagözü, Zincirli ve Dülük Harabeleri, Gaziantep Kalesi ile Tılbaşar Kalesi, Ömeriye Cami, Memlûklere ait Kadı Kemalettin, Eyüboğlu ve Alinacar Camileri,

Dulkadiroğulları Beyliğine ait Ala-Üd Devle (Ali Dola) Camisi ve Osmanlı Dönemine ait: Tahtalı  Ağa, Bostancı,

Ahmed Çelebi, Mehmet Nuri Paşa ve Bekir Bey Camileri, Ramazaniye Medresesi, Zincirli ve Kemikli Bedestenleri…

Gaziantep’in yöresel yemekleri;

Beyran, İçli köfte, Şıhıl mahşi, Yuvalama, Cacıklı arap köftesi, Patlıcan kebabı, Alinazik, Kölük aşı, Simit kebab, Şiveydiz, Tennuri çorbası, Katmer, Kahke, Cağırtlak kebabı, Yağlı köfte, BAKLAVA …

BAKLAVA söz konusu olunca akla gelen ilk yer Gaziantep oluyor. Gaziantep’te baklava kültürü babadan oğula, ustadan çırağa öğretilerek, üretilmektedir.

Antep Fıstığı; Gaziantep dünyada adı bir ürün ile anılan ender kentlerden biridir. Gaziantep deyince akla ilk gelen, şöhreti ülke sınırlarını aşan Antep fıstığıdır.

İnsan vücudunun temel gıda gereksinimlerini karşılayabilen bileşenleri içermesinin yanı sıra metebolik fonksiyonları  olan Antepfıstığı “fonksiyonel gıda” olarak kabul edilmektedir.

Çerez olarak tüketiminin yanı sıra, şekerleme ve tatlı  sanayinde, dondurma yapımında, aroma katkısı  Antepfıstığı, enerji kaynağıdır ve besin değeri açısından oldukça değerlidir.

Gaziantep Sohbet Odalarımızda sizler, Kaliteli dj’lerimiz eşliğinde huzuru tadarken oyun ve yarışma odalarımızda da keyifli vakitler geçirebileceksiniz.

SohbetBizimle Güzel 🙂

 

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?