Erzincan Sohbet Odaları

Admin     05-08-19     Sohbet Odaları     , ,      12 Defa Okundu

Erzincan Sohbet Odaları

Erzincan sohbet odalarımıza hoş geldiniz… Online sohbet odalarımız da 7/24 kesintisiz sohbete ve eğlenceye doyamayacaksınız.

Erzincan, kuzeyinde Giresun ve Gümüşhane, doğusunda Erzurum, güneydoğusunda Bingöl, güneybatısında Malatya, Elazığ, güneyinde Tunceli, batısında Sivas yer alır.

Erzincan’ ın İlçeleri; Çayırlı, İliç, Kemah, Refahiye, Tercan’ dır.

Bazı kaynaklara göre Erzincan adı Aziris’ten gelmektedir. Türkler burayı ele geçirdikten sonra kenti aynı adla anmaya başladılar. Zamanla kent hakkında birde tekerleme çıkardılar ”Rahmet” yağarsa can Aziris can, rahmet yağmazsa ”yan Aziris yan” demeye başladılar. Bu tekerleme öylesine yaygınlaştı ki halk arasında “Can Aziris can” denildi. Sonra “Aziris can” ve “Ezirican” şeklillerine dönüştü ve daha sonra Erzincan olarak benimsendi.

Anadolu’nun en eski ve doğal kalelerinden biri olan;
Kemah Kalesi, Abrenk Kilisesi ve Mamahatun Kervansarayı gibi birçok tarihi zenginlikleri olan Erzincan turizm açısından da çok değerli bir kenttidir.

Erzincan’ ın göbeğinde şehrin en belirgin meydanıdır. Şehir en büyük dört caddesi burada birleşir.Ufak bir yapıya sahip olan
bu şehrin caddeleri sakin ve trafiksizdir. Gürültü pek azdır. Sokaklar temizdir. Merkez bol yeşilli ve sulak arazilere sahiptir.
Düz bir zemine yayılan şehrin etrafında yüksek dağlar karlı dağlar dikkat çekiyor.
Türkiye’ nin en güzel doğal manzara ve spor merkezi burasıdır.

Erzincan’ nın gezilecek görülecek yerleri;

Munzur Dağları, Altıntepe Ören Yeri, Aygır Gölü, Ergan Kayak Merkezi, Ekşisu Kaplıcaları,
Hıdır Abdal Sultan Türbesi, Karanlık Kanyon, Erzincan Müzesi, Girlevik Şelalesi, Mama Hatun Türbesi, Erzincan Ilıcası,Mama Hatun Kervansarayı, Sakaltutan Kayak Merkezi, Otlukbeli Gölü, Beytahtı Mesire Alanı, Köroğlu Mağarası, Kemah Kalesi, Gülabibey Camii, Mezarlığı…

Erzincan’ nın yöresel lezzetleri;

Yaprak Döner, Etli Üzüm Yaprağı Sarma, Babikko, Kelecoş, Evelik Dolması, Boranı, Tatar Böreği, Haşıl, Kesme Çorbası, Keşkek, Siron, Isırgan Aşı, Pirpirim Aşı, Ayran Aşı, Tirit, Ekşili Köfte,Yalancı Köfte, Pazı Turşusu Kavurması,Kete, Pişi, Erzincan Lokumu, Gasefe, Tulum Peyniri, Dut Pekmezi…

Erzincan sohbet odalarımıza tüm Erzincan’ lı ve çevre ilçelerden arkadaşlarımızı davet ediyoruz.

SohbetBizimle Güzel 🙂

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?