Elazığ Sohbet Odaları

Admin     04-08-19     Sohbet Odaları     , ,      13 Defa Okundu

Elazığ Sohbet Odaları

Elazığ sohbet odalarına hoş geldiniz…Kaliteli yönetim kadromuz,  samimi ve içten arkadaşlarımız ile sohbetin tadına varacaksınız.

Siz kullanıcılarımızın daha rahat bir ortamda sohbet edebilmesi için yönetim olarak tüm imkanları sunuyoruz.

www.SohbetBizimle.com ailesine hoş geldiniz…

Elazığ, Doğusunda Bingöl, batı ve güney batısında Malatya, kuzey batısında Erzincan, Kuzeyinde Tunceli, güneyinde Diyarbakır vardır.

Elazığ’ nın İlçeleri; Ağın, Baskil, Karakoçan, Keban, Maden, Palu, Sivrice’ dir.

Elazığ tarihte yazılı olarak kaydedilen ilk adı Osmanlılar zamanında kullanılan “Mezra” dır.
Kente Abdülaziz zamanında Aziz’in yaptırdığı kent anlamına gelen Mamuret ül Aziz denmiş, sonraları aynı ad, daha kolay dile geldiği için Elaziz olarak değişmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında kente “Azık Diyarı” anlamına gelen “Elazık” adı verildi Bu isim halk dilinde Elazığ olarak değişim gösterdi.

Doğu’nun İncisi Elazığ;
Harput kentinin ovadaki devamıdır. Bu nedenle yıllarca Harput denmiştir. Öyle ki Harput Kalesi de bu güzel şehrin turizmin gözdesi.

Harput Kalesi Urartular tarafından inşa edilmiştir ve iki bölümden oluşmaktadır.
Kale, iç kale ve dış kale olmak üzere iki bölümden yapılmıştır. Görkemli burçları halen ayaktadır. Harput kalesinin bir adıda Süt kalesidir. Bu kaleye süt kalesi denmesinin ilginç bir hikayesi;

Kalenin temelleri atılır. Kale duvarları yükselmeye başlar.  Ancak o yıl başlayan su kıtlığına bir çare bulunmaz. Aynı yıl bu su kıtlığının aksine hayvanların sütleri oldukça boldur. Zamanın hükümdarı emir verir. Harç için süt kullanılacaktır. Harç süt ile karılır, kale tamamlanır.

Elazığ’nın gezilecek görülecek yerleri;

Harput Kalesi, Keban Baraj Gölü, Harput Buzluk Mağarası, Çırçır Şelalesi, Hazarbaba Kayak Merkezi, Elazığ Kapalı Çarşı, Kömürhan Köprüsü, Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi…

Elazığ’ nın geleneksel yemekleri;

Erişte, keleçoş, lobik, kurutlu, kulaklı, bulama,  yoğurtlu, pirinçli, mercimek, döğme, tarhana, Harput köftesi, içli köfte, fındık, yalancı, ekşili, nohutlu, kadınbudu, lüle, ayar, küncülü köftelerdir.

Elazığ Sohbet Odalarımızda sizlere, Kaliteli dj’ lerimiz eşliğinde keyif dolu müzik şöleni, oyun odalarımızda keyifli vakit geçirme imkanları sunuyoruz.

SohbetBizimle güzel 🙂


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?