Denizli Sohbet Odaları

Admin     29-07-19     Sohbet Odaları     ,      10 Defa Okundu

Denizli Sohbet Odaları

Denizli Sohbet odalarımız da bay bayan kullanıcılarımız ile tanışın. Kesintisiz Sohbet sınırsız hizmet verdiğimiz sitemiz siz kullanıcılarımızın hizmetine açılmıştır.

Doğusunda Burdur ve Afyon, batısında Aydın ve Manisa, kuzeyinde Uşak, güneybatısında Muğla vardır.

İlçeleri; Acıpayam,  Buldan,  Çal,  Çameli, Çardak,  Çivrili, Güney,  Kale, Sarayköy, Tavas’ dır.

Eski çağlarda kurulan ilin ilk adı “Donguzlu” olarak biliniyordu. Uzun  süre sonra  bölgeyi  ellerine geçiren Germiyanoğulları “Tongozluk”  demeye başlamışlar  sonraları bu ad “Dengizli” olmuş  ve  “Denizli” halini almıştır.

Tarihi ve doğal güzellikleri; İncirlipınar, Gökpınar, Güney çağlayanı,  Evkara çamlığı, Pamukkale hamamı, Karahayıt ılıcası, Laodikeia, Hierapolis, Akhan, Tripolis, Çardakhan Kervansarayı, Dedeköy cami, Ahmetli köprüsü…
Pamukkale Traverterleri, Ağlayan Kaya Şelalesi, Keloğlan mağarası, Yrşildere Şelalesi, Acıpayam Yazır Camii…

Pamukkale Travertenleri artık bir sembol olmuş dünya harikasıdır. Sıcak suyun kireçlerini bırakmasıyla burası bir pamuk yığınına dönüşmüş. Doğanın az rastlanan eserlerinden biri. Mutlaka görmek gerek

Travertenler, bulunduğu yerdeki yeraltı sularının içindeki kireç çözeltisi sayesinde bembayaz bir örtüye bürünmüş ve bugünkü halini almıştır.

Türkiye’nin en turistik yerlerinden biridir. Dünyada ender olarak görülün bu oluşumu yerinde görmek bu travertenlerin üzerinde yürümek harika bir duygudur. Buradaki sular aynı zamanda şifalı kaplıca suyudur.

Pamukkale Travertenleri’nin hemen yanında bulunan Hierapolis Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan önemli bir kent.

Yapımı 150 yıl süren tepedeki Hierapolis Antik Tiyatrosu; görkemli sahne yapısı, geniş oturma basamakları ve uzun sütunlarıyla en dikkat çeken alan. Antik çağda burada gladyatörler dövüşür, hayvan gösterileri düzenlenirmiş.

Bir de ‘Plutonyum Deliği’ denilen bir yer var. Paganlar zamanında ölen ruhun bu delikten geçerek buraya geleceğine inanıyorlarmış. Bu yüzden kent kutsal sayılırmış.

Denizli’nin yöresel yemekleri;

Çaput Aşı, Biber Tatarı, Tandır Kebabı, Arabaşı, Mısır Gömbesi, Yen Böreği, Süller Pidesi, Börülce Böreği, Patlıcanlı Kapama, Kiide, Kuru Biber ve Patlıcan Dolması, Patlıcan Kebabı, Börülceli Tarhana Çorbası…

Seviyeli sitemiz de her kesimden halka hitap eden kullanıcılarımız ile sizlerde aramız da görmekten büyük mutluluk duyacağız…

SohbetBizimle Güzel 🙂


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?