Çorum Sohbet

Admin     24-07-19     Sohbet Odaları     , ,      17 Defa Okundu

Çorum Sohbet

Çorum Sohbet Odalarımıza hoş geldiniz… Kaliteli ve seviyeli sohbet sitemiz siz değerli sohbet severler için açılmıştır. Eğlenceli ve hoş vakit geçirmek isteyen tüm kullanıclarımızı www.SohbetBizimle.com sohbet sitesine davet ediyoruz.

Karadeniz Bölgesinin İç Anadolu’ ya açılan kapısı olan Çorum İli, Anadolu kültür mozayiği içerisinde eşsiz bir konuma sahiptir.
Çorum ’ da, ilk organize devleti kuran Hititlerin ilk başkenti Hattuşa bulunmaktadır. Hattuşa Anadolu’ nun kalbinde, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınmış ülkemizdeki 9 değerden biridir.

Çorum adının kaynakları ile ilgili muhtelif rivayetler ve bilgiler vardır;

Melik Ahmet Danişmend çetin savaşlardan sonra Bizans’ ın elinden Çorum bölgesini alır. Halk müslüman olup bağlılık gösterir.
Ancak bu tutumları, Melik Ahmed ’i ve ileri gelen komutanları bir ziyafette zehirlemek istemelerinden dolayı bir tuzaktır.

Bu kötü niyetlerini ve şehrin bir depremle tamamen yıkılacağını Melik Ahmet bir gece rüyasında görür. Melik Ahmet bu rüyanın verdiği endişe ile uyanırken
şehir sallanmaya başlar. Askerlerini ve arkadaşlarını derhal kaleden çıkarır.

Kaledeki Bizanslılar müslümanların çekilişinden memnun kalarak kaleyi tekrar kapatarak savaş hazırlığına başlarlar ve yeniden dinlerine dönerler.
Fakat deprem yeniden şiddetlenerek kale ve şehir tamamen harabeye döner. Bizanslılara bu saldırılarından dolayı, suçlu anlamına gelen Cürümlü adı verilir, zamanla bu “Çorumlu” olur.

Çorum, Doğuda Amasya, Güneyde Yozgat, Batıda Çankırı, Kuzeyde Sinop, Kuzeybatıda Kastamonu, Kuzeydoğuda Samsun, Güneybatıda Kırıkkale ile çevrilidir.

Çorum’ un ilçeleri ;

Merkez, Alaca, Bayat, Boğazkale, Dodurga, İskilip, Kargı, Laçin, Mecitözü, Oğuzlar, Ortaköy, Osmancık, Sungurlu, Uğurludağ’ dur.

Çorum’un gezilecek görülecek yerleri;Hattuşa,Çorum Müzesi,Çorum Kalesi,İskilip Kalesi,Çorum Saat Kulesi,Çorum Ulu Camii,Kargı Yaylası,İskilip Kaya Mezarı,Laçin Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı,ÇorumMerkez,İncesu Kanyonu,Koyunbaba Köprüsü,Hitit Yolu,Yazılıkaya Tapınağı,

Çorum’ un yöresel yemekleri; Leblebisi ile ünlü olan Çorum, yöresel yemekler bakımından oldukça zengindir.

İlin yemekleri arasında Mayalı, Saç Mayalısı, Tava Mayalısı, Yanıç, Cızlak, Kömbe, Oğmaç, Hingal, Haşhaşlı, Çörek, Borhani, Hamurlu, Yumurtalı, Mantarlı
Helise, Çullama, Madımak, Tirit, İskilip Dolması, Keşkek, Kara Çuval Helvası, Hedik,Teltel, Has Baklava

 

SohbetBizimle Güzel :))

 

 

Çorum Sohbet

Çorum Sohbet


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?