Çankırı Sohbet

Admin     27-07-19     Sohbet Odaları     ,      17 Defa Okundu

Çankırı Sohbet

Çankırı Sohbet Odalarımız da keyifli saatler geçirmeye ne dersiniz. Siz değerli kullanıcılarımız için hizmete açılmış olan sitemiz www.SohbetBizimle.com kullanışlı ara yüzü ile sizlerle.

Kuzeyden Kastamonu, kuzeybatıdan Karabük, batıdan Bolu, güneyden Ankara ve Kırıkkale, doğudan Çorum illeriyle çevrilidir.

Çankırı’nın ilçeleri; Çankırı, Atkaracalar, Bayramören, Eldivan, Ilgaz, Kızılırmak, Kurşunlu, Orta, Şabanözü, Yapraklı.

Tarihi Çankırı, yurdumuzda İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. Çankırı’nın adı, Batılı kimi gezginler tarafından”Çangırı” ya da “Çengiri” biçiminde yazılmıştır.

Osmanlı döneminde yönetim bakımından anadolu eyaletine bağlı bir Livanın merkezi olan Çankırı, Cumhuriyetin ilanından önce Kastamonu vilayetine bağlı sancağın merkezi idi.

Kurtuluş Savaşı sırasında İnebolu üzerinden İstanbul’dan Ankara’ya yapılan malzeme ve insan naklinde Çankırı önemli bir aracı merkez rolünü oynamıştır. Cumhuriyet döneminde il merkezi haline getirilmiştir.

Genellikle çıplak dağlarla kaplı olan Çankırı toprakları,şiddetli erozyon tehdidi altındadır. Bu yüzden il toprakları, tarımsal amaçla kullanılmamaktadır. Bu topraklar sadece hayvan otlatmada kullanılır.

Çankırı’nın gezilecek görülecek yerleri;

Beşdut Kaya Mezarları, İndağı Kaya Mezarları, Sakaeli Kaya Mezarları, Karataş Hamamı, Kurşunlu Hamamı,Tuz Mağarası, Çivitçioğlu Medresesi, Karataş Medresesi,

Kirmanoğlu Medresesi, Çankırı Kalesi, Emir Karatekin Bey Türbesi, Cendere Höyük, Ilgaz Kayak Merkezi, Bayramören Tarihi Ahşap Köprüsü, Ulu Camii, Kırkpınar Yaylası…

Tuz Mağrası; Çankırı iline yaklaşık 19 km uzaklıkta bulunan bu mağara görenleri hayrete düşürüyor. Burada tuz yatakları bulunmaktadır.
Hititler döneminde beri işletildiği tahmin edilmektedir. Tuz yatakları ülkemizin en büyük tuz rezervine sahiptir. Burada açılan oyuklarla tuz elde edilir. İlimizde bulunan fabrikalara işlenmektedir.

Çankırı’nın yöresel yemekleri;

Yaren Güveci, Kızılcık Şurubu, Bütün Et, Mantı, Bazlama, Yağlı Gözleme, Katmerli, Tarhana Çorbası, Keşkek, Mıkla, Tutmaç

Bamya, Yumurta Tatlısı, Hoşmerim, Zeytinyağlı Pırasa Dolması, Çankırı Zeytinyağlı Pırasa Dolması…

Çankırı Sohbet Odalarımız da günün stresini atmak istemezmisiniz. 7/24 online olan bay bayan kullanıcılarımız ile birlikte hoş saatler geçirmeye ne dersiniz. Kalitenin tam adresi. www. SohbetBizimle.com sohbet sitemizde günün yorgunluğunu üzerinizden atın. Aile sıcaklığı ortamında olan sohbet Sitemize hoş geldiniz.

SohbetBizimle Güzel 🙂


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?