Burdur Sohbet

Admin     25-07-19     Sohbet Odaları     ,      18 Defa Okundu

Burdur Sohbet

Burdur sohbet Odalarımız da en güzel vakitler sizi bekliyor. Eğlenceli zaman hoş vakit keyifli sohbet arıyorsanız tam yerindesiniz burası www.SohbetBizimle.com sizde sohbetlerimize ortak olmak istemezmisiniz.

Türkiye’nin Göller Yöresinde yer alan illerimizden birisi olan Burdur ili,ülkemizin Akdeniz Bölgesinde yer almaktadır. Malazgirt zaferinden sonra daima Türklere ev sahipliği yapmış Burdur,halen bu izleri taşımaktadır.

Osmanlı Devleti 1914’de 1.Dünya Savaşına katılınca bütün yurtta seferberlik ilan edilmiş ve aynı yıl Burdur’da şiddetli bir deprem olmuş,yaklaşık 4000 kişi ölmüş ve şehrin önemli dini yapıları bu depremde yıkılmıştır.

Cumhuriyetinde 1923 yılında İl olarak yerini almıştır.

Burduru’muz ovalar,ekili arâzi,sebze,bol meyve ağaçları ve gül bahçeleri ile süslüdür.

Burdur’un ilçeleri; Ağlasun,Altınyayla,Bucak,Çavdır,Çeltikçi,Gülhisar,

Karamanlı,Kemer,Tefenli,Yeşilova’dır.

Burdur’un gezilecek görülecek yerleri; Kargı Kısığı Kanyonu,Karanlık Dere Kanyonu,

Salda Gölü, Lisinia Doğa,Serenler tepesi Tabiat Parkı,Yarışlı Gölü,Burdur Ulu Camii,Susamlık Tepesi,Burdur Gölü Plajı,BurdurnGölü Kuş Cenneti,Doğa tarihi Müzesi,Burdur Anıtları,Karacaören Barajı,Taşoda…

Burdur Gölü, Göller Bölgesi göllerinden Burdur ve Isparta illeri arasında yer alan bir göldür.Göl büyüklüğü açısından Türkiye’de yedinci sıraya sahiptir. Burdur şehir merkezine çok yakındır.

Burdur’da 25’den fazla antik kent ve ören yeri, 50’ye yakın höyük ve tümülüs bulunan Burdur’un her toprağı tarih kokuyor.

İl merkezine bağlı Hacılar Köyünde yapılan kazılar sonucu M.Ö. 7 bin yıllarında, insanın yeryüzünde hayvanı ehlileştirip,köyler kurarak çanak çömlek yapmasını öğrendiği,toplayıcılıktan üretime geçerek belli bir yere bağlandığı merkezlerin en önemlilerinden biri olduğu anlaşılmıştır.Burada ortaya çıkarılan ana tanrıça figürleri ile boyalı insan yüzlü çanak çömlekleri dünya arkeolojisinde önemli bir yer tutmaktadır.Bölge,Frig, Roma, Bergama Krallığı ve Bizans dönemlerini yaşamıştır.

Burdur Antik Kentleri;Burdur Düğer (Tymbrianassus) Antik Kenti,Burdur Kibyra Antik Kenti,Burdur Kremna Antik Kenti,

Burdur Kodrula Antik Kenti,Burdur Sia (Taştandam) Antik Kenti,Burdur Sagalassos Antik Kenti,Burdur Bubon Antik Kenti,

Burdur Balbura Antik Kenti,Moatra,Kormasa,Mallos,Hadriani,Sysianai,Malgasa,Üçtepeler Tümülüsleri…

Burdur’un yöresel yemekleri; Burdur Şiş,Kömbe,Kuymak Tatlısı,Burdur Muhallebisi,Testi Kebabı,Çekme,Ceviz Helvası,Gazel Böreği,Peynirli Pide,Kabak Helvası…

Burdur Sohbet Odalarımıza Tüm Burdur ve çevre ilçelerinden tüm kullanıcılarımız bekliyoruz sizde keyifli sohbetlerimize ortak olun.

SohbetBizimle Güzel :))


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?