Bolu Sohbet

Admin     22-07-19     Sohbet Odaları     ,      13 Defa Okundu

Bolu Sohbet

Bolu Sohbet Odaları Sohbet ortamını daha rahat ve kalıcı hale getirmek adına açtık siz Değerli Bolu‘lu dostlarımızı da Unutmadık Sizleri de www.SohbetBizimle.com ortamına Bekleriz Sizleri de Aramızda Görmek ve Yeni Dostluklar Edine Bilmeniz için Sitemize Bekleriz…

Bolu’nun,batısında Düzce ve Sakarya,güneybatısında Bilecik ve Eskişehir,güneyinde Ankara,doğusunda Çankırı,
kuzeyinde Zonguldak ve kuzey doğusunda Karabük illeri yer alır.

Bolu’nun ilçeleri;Dörtdivan,Yeniçağa,Gerede, Mengen,Göynük,Mudurnu,Seben ve Kıbrıscık’dır.

Osmanlılar zamanında bölgede,bol olarak Uluğ yani alim olması nedeniyle önceleri “Bol Uluğ”,zamanla yöre “BOLU” olarak isimlendirilmiştir.

Köroğlu Destanı;Destan Kahramanı ve halk ozanı,Asıl adı Ali Ruşen’dir.Çok çeşitli rivayetleri bulunmakla birlikte,yaşamı üstüne kesin bir bilgi yoktur.
Ancak,o yıllarında Anadolu Beylerbeyi’ne, Köroğlu’nun yakalanması için hükümler yazılması ve aynı yıllarda Bolu Beyi’ne başkaldırması, destan kahramanının varlığı üstüne ipuçları vermektedir.

Bolu;orman,göl,kaplıca,dağ ve denizlerin kucaklaştığı,tabii güzellikleri ile ünlü bir il’dir.

Bolu yemek kültürü deyince ilk akla gelen şey Dünyaca tanınan Mengenli aşçılardır.
Aşçılık Mengen’de ata mesleği olarak kabul edilir.

Bolu’nun yöresel yemekleri;Yoğurtlu Bakla Çorbası Kabaklı Gözleme,Paşa Pilavı Orman Kebabı,İmaret Çorbası,Ovmaç Çorbası,Kedi Batmaz,Coş Hoşafı, Karavul Şerbeti,Saray Helvası,Kızılcık Tarhana Çorbası, Kaldırık Dolması

Bolu’nun gezilecek görülecek yerleri;Abant Gölü,Yedigöller Milli Parkı,Kartalkaya Kayak Merkezi,Gölcük,Seben Gölü,Seben Kaya Evleri,
Atatürk Orman Parkı,Akkayalar,Sülüklü Göl Tabiat Parkı,Akşemseddin Türbesi,Çubuk Gölü, Zafer Kulesi,Karamurat Gölü,
Mudurnu Yıldırım Bayezid Cami,Bolu Müzesi…

Kuşkusuz Bolu deyince ilk akla gelen isim Abant Gölü.
İsterseniz göl çevresinde fayton,at,bisiklet ya da kendi aracınızla gezebilirsiniz,isterseniz yürüyerek göl manzarasının ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Türkiye’nin en güzel,en etkileyici doğa harikalarından biri olan Yedigöller de orman içinde yedi tane set gölü bulunmaktadır.

Ülkemizin en ünlü kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya Kayak Merkezi,kayak severlerin vazgeçilmez adresi olma özelliğini taşıyor.

Eğlenceli,Keyifli ve bol sohbetli ortam olması adına Bolu Sohbet Odalarına Bekleriz www.SohbetBizimle.com Ailesi Olarak Bolu Sohbet Odaların`da Yeni Dostluklar Arkadaşlıklar edinebilmeniz adına Elimizden gelen tüm imkanları sunduk ve sunmaya devam edeceğimiz ailemize ve sitemize hoş geldiniz arkadaşlar. Hoş sohbetler

SohbetBizimle Güzel 🙂


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?