Bitlis Sohbet Odaları

Admin     02-12-19     Şehir Sohbet Odaları     ,      26 Defa Okundu

Bitlis Sohbet Odaları

Bitlis Sohbet Odaları mız da sizlerde aramıza katılarak günün sıkıntısını, stresini eğlenceye dönüştürürken size en yakın bay, bayan kullanıcılarla tanışabileceksiniz.

Bitlis,ismini Mekadonya Kralı Büyük İskender’ in (Alexander), şehirde bulunan kaleyi yaptırttığı komutanlarından “Bedlis’ ten” almaktadır.
Geçmişi M.Ö.2000 yılına kadar uzanan Bitlis’te Urartu, Asur, Med, Pers, Mekadonya Krallığı,Roma ve Bizans Dönemleri’ ne ait izlere rastlanılmaktadır.

Türkiye’ nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bitlis ilinin sahip olduğu en büyük hazinelerden birisi Nemrut Dağı ve Nemrut Krater Gölüdür.
Ayrıca Ahlat ilçesi de birçok tarihi olaylara tanıklık etmiştir. Özellikle Türklerin Anadolu’ya girişinde Alp Arslan’ a ve ordusuna ev sahipliği yapmıştır.

Doğusun da Van gölü, güneyin de Siirt, batısın da Muş, kuzeyin de Ağrı vardır.

Bitlis’ in İlçeleri;

Adilcevaz, Ahlat, Güroymak, Hizan, Mutki ve Tatvan’ dır.

Bitlis’ in gezilecek görülcek yerleri;

Ahlat Müzesi, İslahiye Medresesi, Bitlis Kalesi, Ahlat Sahil Kalesi, Kureyşi Camii, Sultaniye Camii, Emir Bayındır Camisi, Bitlis Ulu Camii, Tarihi Hizan Camii, Şeyh Hasan Camii, Gökmeydan Camii, Şerefiye Camisi ve Külliyesi, Rahva…

Kervansarayı, Abdurrahman Gazi Türbesi, Şeyh Babo (Üryan Baba) Türbesi, Emir Ali Kümbeti, Emir Bayındır Kümbeti, Küfrevi Türbesi, Süphan Dağı, Ahlat Mezarlığı, Nemrut Gölü…

Nemrut Gölü;

Türkiye’ nin en büyük krater gölüdür ve dünyada ise en büyük ikinci krater gölü özelliği taşımaktadır. 2400 metre yüksekliği olan Nemrut Gölü, Nemrut Dağı’nın tepesinde bulunmaktadır.

Göl, Nemrut Dağı’ nın dördüncü zamanda patlaması sonrasında oluşmuştur.

Suyu tatlıdır ve Ilıca Gölü ile bağlantısı dışında başka bir akarsuyla ağlantısı yoktur.

Ahlat Müzesi;

İlk dönemlerde açık hava müzesi olarak düzenlenmiş sonrasında bulunduğu noktaya bir müze binası yapılmıştır. Ahlat Müzesi zengin bir koleksiyona sahiptir.

 

Bitlis’ in yöresel yemekleri;

Büryan, Ciğer Taplaması, Halise Yemeği, Keledoş (İskender Kebabı), İçli Köfte (Bitlis Köftesi), Su Böreği,Turşu Aşı Çorbası…

Bitlis’ lilere ve Dünyanın her yerinde ki sohbet severlerimize açık olan sohbet platformun da bir çok arkadaş edinebilme imkanına açık olan ideal mekandır.

SohbetBizimLe GüzeL 🙂


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?