Bingöl Sohbet

Admin     26-07-19     Sohbet Odaları     ,      14 Defa Okundu

Bingöl Sohbet

Bingöl Sohbet Odalarımız da heyecan’ın eğlencenin tadına bizimle farkına varın. En keyifli sohbetler www.SohbetBizimle.com’ da yaşanıyor. Sizde bizimle birlikte eğlencemize katılın.

Bingöl, göller bölgesi anlamındadır. Mingöl kelimesi de zamanla halk tarafından Bingöl şeklinde telaffuz edilmiş bin tane göl anlamındadır. Daha sonra Bingöl’e Çevlik denmiştir. Bağ bahçe anlamındadır. Bu ad halen kullanılmaktadır.

Rivayete göre Büyük İskender vücudundaki dayanılmaz ağrılar için nice hekimlere baş vurduğu halde şifa bulamaz. Bunun üzerine Ab-Ul Hayat (ölümsüz hayat) suyunu aramaya başlar. Uzun aramalardan sonra kaynağı kendisi olmasa da o sudan içip dayanılmaz ağrılardan kurtulur. Faydasını gördüğü bu suya “Makdis lisanı” üzerine cennet suyu anlamına gelen Çabakçur adını verir.

Doktorlarına,sizlerin çare bulmadığınız ağrılarıma Allah cennet ırmaklarından deva verdi. Burada benim adıma bir kale yapın ve adını Çabakçur koyun demiştir. Daha sonra çeşitli kaynaklarda Mingöl olarak karşımıza çıkar. Mingöl kelimesi de zamanla halk tarafından Bingöl şeklinde telaffuz edilmiş bin tane göl anlamındadır.

Bingöl’ün ilçeleri; Merkez, Adaklı, Solhan, Yayladere ve Yedisu’dur.

Bingöl’de gezilecek görülecek yerler; Yüzen Ada, Çir Şelalesi, Kral Kızı Kalesi, Vank Kilisesi,

Ilıca Kaplıcaları ve Termal Tesisler, Hesarek Kayak Merkezi, Yol açtı Kurucadağ Kayak Merkezi, Abdulkadır Sarı Dinlenme Parkı…

Yüzenada; Karaya bağlantısı olmayan, su yüzeyinde serbest bulunan adalardır. Türkiye’de günümüzde bilinen 22 adet yüzen ada bulunmaktadır.

Çir Şelalesi; Uzun dere köyünün adını aldığı derenin, Çir taşı adi verilen 100 m yükseklikteki kayalığın ortasından geçen güzel görünümlü bir şelaledir. Su 50 m yükseklikten alt tarafı kayalık olan dere yatağına düşerken güzel bir görünüm arz etmektedir.

Buban Bacaları; Dış kuvvetler (Rüzgar, akarsu) tarafında aşındırıp taşınması sonucu oluşan harika bir doğal güzelliktir.

Vank Kilisesi; söz konusu mağaralar, olasılıkla bu tarihlerde Roma İmparatorluğunun baskısı altında olan, Hristiyan inancına sahip toplulukların gizli yerleşim, ibadet alanı olarak kullanılmıştır.

Bingöl’ün yöresel emekleri; Löl, Mastuva, Ayran çorbası, Tutmaç çorbası, Kılıç

Bingöl Sohbet Odalarımıza Bingöl ve çevre ilçelerinden kullanıcılarımızı sitemize davet ediyoruz.

SohbetBizimle Güzel 🙂


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?