Bilecik Sohbet

Admin     21-07-19     Sohbet Odaları     , ,      15 Defa Okundu

Bilecik Sohbet

Bilecik sohbet odalarımız bilecikli sohbet severler için özenle tasarlanmış kullanımı gayet basit bir şekilde sohbetcilerin hizmetine ücretsiz bir şekilde açılmıştır.

Tarihte pek çok kavmin uygarlık ve egemenliğine sahne olan Bilecik,Kayı Boyu’nun Orta Asya’dan 400 çadırla gelip Söğüt’te,
Osmanlı Devletinin kuruluş merkezliğini yapması dolayısıyla farklı bir özelliğe sahip.Osmanlının kurulduğu yer olması ayrıcalığı yanında,Kurtuluş Savaşı’nda verdiği çetin mücadeleler ve kazanılan ,tarihi ve kültürel varlıklar bakımından zengin bir ilimizdir.

Bilecik,Türkiye’nin 4 tane coğrafi bölgesinde toprakları olan tek ilimizdir.Marmara bölgesine bağlı olmasına rağmen Ege Bölgesi,
İç Anadolu Bölgesi ve Karadeniz Bölgesinde de toprakları vardır.Bilecik,Sakarya ırmağının etrafına kurulmuştur.

Doğudan Bolu ve Eskişehir,güneyden Kütahya,batıdan Bursa,kuzeyden Sakarya illeri ile çevrilidir.

Bilecik’in ilçeleri; Bozüyük,Gölpazarı,İnhisar,Osmaneli,Pazaryeri,Söğüt,Yenipazar’dır.

Bilecik’in yöresel yemekleri; Büzme,nohutlu tavuklu mantı,keşkek,ovmaç çorbası,mercimekli mantı,kesme hamur,saçta yufka böreği,
yağlı yufka,su böreği,keklik kebabı güveç,kuru fasülye,kuskus pilavı,piruhi,samsı,,saç kebabı,hoşmerim,karacaoğlu helvası,cevizli üzüm sucuğu,mantı,kavurma,hodalak…

Bilecik’in gezilecek görülecek yerleri;

Ertuğrul Gazi Türbesi,Atatürk Köşkü,Çelebi Sultan Mehmet Camii,Kaymakam Çeşmesi,
Pelit Özü Göleti,Kınık Şelalesi,Şeyh Edebali Türbesi,Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı,Dursun Fakih Türbesi,Bilecek Saat Kulesi

Ertuğrul Gazi Türbesi; Bilecik’in Bilecik Söğüt ilçesinde bulunan Osmanlı Beyliği’nin kurucusu Osman Gazi’nin babası ve Selçuklu Uçbeyi Ertuğrul Gazi’nin Bilecik ilinin  Söğüt ilçesinde bulunan türbesidir. Oğlu Osman Bey tarafından önce açık mezar olarak yapılmıştır.

Şeyh Edebali Türbesi;Osmanlı İmparatorluğu’nun manevi kurucusu olarak kabul edilen Şeyh Edebali aynı zamanda mutasavvıf olmasının yanında ilk Osmanlı kadısı ve müftüsüdür.

Osman Gazi’nin Rüyası;Bir rüyadan doğan Devlet,”Osmanlılar” Osman Bey, sık sık Şeyh Edebalı’nın ziyaretine gider,öğütlerini dinlerdi.
Misafir olarak kaldığı bir gecede gördüğü rüya şöyle idi;Şeyhin koynundan çıkan bir ay geldi kendi koynuna girdi.Göğsünden bir ağaç bitti.
Öylesine büyük bir ağaç oldu ki dalları gökleri,kökleri tüm dünyayı sardı.

Gölgesi bütün yeryüzünü tuttu.İnsanlar o ağacın gölgesinde toplandılar.Ulu dağlara ve dağların eteğinden çıkan coşkun sulara hep o ağaç gölge etti.
Osman Bey rüyasını Şeyh Edebalı’ya anlatır.Edebalı rüyayı şöyle yorumlar;Oğul Osman,Padişahlık sana ve soyuna kutlu olsun,kızım senin helalin oldu.

SohbetBizimle güzel 🙂


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?