Amasya Sohbet

Admin     21-07-19     Sohbet Odaları     , ,      13 Defa Okundu

Amasya Sohbet

Amasya Sohbet odaların da amacımız arkadaşlıkların kurulmasını sağlamaktır. Şehirlere özel olarak kurulan sohbet odaları sayesinde kısa sürede arkadaşlıklar kurulmaktadır.

Amasya sohbet odaları da bunlardan biridir. Amasyalıları bir araya getiren sohbet odaları sayesinde aynı yerde yaşayan kişileri birbirleri ile rahatlıkla iletişime geçmektedir. Bu sayede yeni arkadaşlıklar kurularak sosyal çevrelerin artması sağlanmaktadır.

Amasya, doğuda Tokat, güneyde Yozgat, batıda Çorum, kuzeyde Samsun İlleri ile çevrilidir.

Amasya’ nın İlçeleri; Göynücek,Gümüşhacıköy,Hamamözü, Merzifon,Suluova,Taşova’dır.

Borabay Gölü en önemli gölüdür.
Bir doğa harikası olan Borabay Gölü,Taşova ilçe sınırları içinde yer alır.Etrafı kayın,sarıçam,sedir, kestane ağaçları ile çevreli gölün rengi zümrüt yeşilidir.

1386 yılında Osmanlı topraklarına katılan Amasya,Osmanlı padişah ve şehzadelerinin gösterdikleri özel ilgi nedenleriyle “şehzadeler şehri” olarak da ün yapmıştır.

Amasya, Kurtuluş Savaşı sırasında ön plana çıkmıştır.19 Mayıs 1919′ da Samsun’ da başlayan Milli Mücadelenin ilk adımı 12 Haziran 1919′ da Mustafa Kemal’in Amasya’ ya gelmesiyle devam etmiştir.

Kurtuluş Mücadelesinin planları hazırlanmış,Erzurum ve Sivas Kongrelerinin toplanmasına burada karar verilmiş,22 Haziran 1919′ da yayınlanan Amasya Tamimi ile “Milletin İstiklalini yine milletin azim ve kararının kurtaracağı” Amasya’da ilan edilmiştir.

Amasya’nın yöresel yemekleri; Çatal çorba,Cırıkda cızlak,Helle çorbası,Ekmekaşı,Kesme ibik çorbası,Toyga çorbası,Cilbir,Bakla dolması,Hengel,Kabak kabuklu pilav,Yuka tattlısı,Gömlek kadayıfı,Zerdali gallesi, Vişneli ekmek,Sin su böreği ve Yakasal böreği sayılabilir.

Amasya’nın gezilecek görülecek yerleri; Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi Ve Kongre Merkezi,Maket Müzesi,Künç Köprü,

Hazeranlar Konağı,Küçük Ağa Külliyesi,Kızlar Sarayı,Gök Medrese,Ferhat Su Kanalı,Çilehane Camisi,Tortumtay Türbesi,Magdinus ve Helkıs Köprüleri,

II. Bayezid Külliyesi,Alçak Köprü,Merzifon Kara Mustafa Paşa Camisi,Şehzadeler Müzesi,Kapı Ağası (Büyük Ağa) Medresesi,Amasya Taşhan,

Aynalı Mağara,Burmalı Minare Camisi ve Cumudar Türbesi,Sabuncuoğlu Şerefeddin Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi,

Yedikuğular Kuş Cenneti (Yedikır Baraj Gölü),Amasya Kalesi,Amasya Arkeoloji Müzesi,

Yalıboyu Evleri,Kral Kaya Mezarları,Borabay Gölü…

Amasya sohbet odaların da arkadaşlıkların dostluklarının ön planda olduğu sitemizde sizlerde keyif alacaksınız dilerseniz Sohbet edebilir dilerseniz oyun kanallarımızda yarışarak keyfini çıkarabilirsiniz 🙂

Komşu illerden arkadaşlarla tanışma fırsatını sizde yakalayabilirsiniz.

SohbetBizimle güzel :))


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?